Select State
Select the search type
  • Site
  • Web
SEARCH

 

 

 

Best viewed on mobile in landscape mode

Day 1
Saturday 15 July (AEST)
Session 1 - Evening (London)
Time (AEST) EVENT ROUND AUSTRALIAN(S)
04:00 W Club F32 Final
04:03 M Shot Put F38 Final Cameron Crosbie, (GOLD - 15.95m WR)
Martin Jackson (4th - 13.31m)
04:10 M Shot Put F57 Final
04:15 M 100m T54 Heats
04:20 W Club F51 Final
04:35 M 100m T12 Heats
05:20 M Javelin F46 Final
05:25 M 800m T38 Heats Deon Kenzie (1st - 2:06.87 Q OR)
05:55 W 100m T34 Final
06:10 W 1500m T13 Final
06:20 M 100m T54 Final
06:30 W 200m T47 Heats
Day 2
Saturday 15 July (AEST)
Session 2 - Morning (London)
Time (AEST) EVENT AUSTRALIAN(S)
19:00 W Discus F41 Final
19:03 M Javelin F55 Final
19:08 W Shot Put F55 Final
19:15 M 100m T47 Heats
19:35 M 100m T11 Heats
20:00 W Long Jump T44 Final Sarah Walsh (4th - 4.86m (-0.6) OR)
20:05 W 1500m T11 Heats
20:35 M Discus F37 Final Guy Henly (SILVER - 53.59m SB)
20:35 W 1500m T54 Heats Madison de Rozario, (1st h2 - 3:27.37 Q)
Angela Ballard, (5th h1 - 3:29.53 q)
Jemima Moore (5th h2 - 3:29.96 q)
20:55 M 100m T34 Heats Rheed McCracken (1st h1 - 15.60 (+0.3) Q CR)
21:15 M 100m T12 Semi-Final
Sunday 16 July (AEST)
Session 3 - Evening (London)
Time (AEST) EVENT AUSTRALIAN(S)
04:00 W Discus Throw F57 Finals  
04:03 M Shot Put F20 Final Todd Hodgetts (BRONZE - 15.96m)
04:06 W Shot Put F32 Final Louise Ellery (6th - 4.31m)
04:10 W 200m T11 Heats
04:18 W Discus F52 Final
04:30 M 400m T44 Heats
04:50 M 1500m T46 Final Michael Roeger (DNS)
04:57 W Javelin F46 Final
05:00 M 5000m T11 Final
05:20 M 100m T47 Final
05:29 M 200m T42 Final
05:38 M 100m T33 Final
05:47 M 100m T34 Final Rheed McCracken (SILVER - 15.40 (+0.3))
05:50 M Long Jump T38 Final
05:56 W 200m T37 Final
06:05 W 200m T38 Final Ella Pardy (5th - 28.88)
Torita Blake (7th - 30.16)
06:14 M 100m T11 Final
06:23 M 100m T12 Final
06:32 W 200m T47 Final
06:41 W 200m T53 Final Angela Ballard (SILVER - 29.09 (+0.5)
06:49 W 200m T54 Final
DAY 3
Sunday 16 July (AEST)
Session 4 - Morning (London)
Time (AEST) EVENT AUSTRALIAN(S)
19:00 M Long Jump T11 Final
19:03 M Discus F42 Final
19:06 M Shot Put F33 Final Jessee Wyatt (6th - 8.93m)
19:15 M 1500m T54 Heats Kurt Fearnley, (3rd h2 - 3:11.43 Q)
Jake Lappin (3rd - 3:13.32 Q)
19:23 W Javelin F54 Final
19:50 W 400m T11 Heats
20:10 M 200m T36 Heats James Turner (1st h2 - 24.15 (+0.5) Q WR)
20:24 M Long Jump T20 Final Nicholas Hum (5th - 6.78m (-0.1))
20:27 M Discus F44 Final Daniel Kirk (7th - 52.16m AR)
20:30 M 100m T13 Heats Chad Perris (1st h3 - 10.92 (+0.3) Q SB)
20:50 M 400m T20 Heats
21:10 M 5000m T13 Final
21:35 M 200m T53 Heats
Monday 16 July (AEST)
Session 5 - Evening (London)
Time (AEST) EVENT AUSTRALIAN(S)
04:00 M Shot Put F34 Final
04:03 M Discus F56 Final
04:06 M Long Jump T12 Final
04:10 M 100m T44 Heats
04:23 M High Jump T47 Final Aaron Chatman (SILVER - 1.94m SB)
04:30 W 400m T54 Heats Jemima Moore (6th - 59.23)
04:50 M 200m T53 Final
05:00 W 200m T13 Final
05:10 W 200m T35 Final Isis Holt, (GOLD - 28.47 (+0.3) CR)
Brianna Coop, (4th - 32.00 PB)
Carly Salmon (6th - 33.66)
05:20 M 400m T11 Heats
05:44 M Shot Put F35 Final  
05:47 M 1500m T52 Final
05:57 M 100m T44 Final
06:06 M 100m T13 Final Chad Perris (BRONZE - 10.96 (-0.4))
06:15 M 800m T38 Final Deon Kenzie (SILVER - 2:02.15 AR)
06:25 W 400m T44 Final
06:35 W 100m T42 Final
06:45 M 1500m T54 Final Kurt Fearnley, (6th - 3:05.26)
Jake Lappin (10th - 3:17.14)
DAY 4
Monday 17 July (AEST)
Session 6 - Morning (London)
Time (AEST) EVENT AUSTRALIAN(S)
19:30 M Club F51 Final
19:33 W Long Jump T38 Final Erin Cleaver (SILVER - 4.61m (+1.0))
19:40 M 400m T12 Heats
20:00 M 200m T37 Heats
20:05 W Shot Put F34 Final
20:20 W 1500m T54 Final Madison de Rozario,(BRONZE - 3:25.56)
Angela Ballard,
 (5th - 3:25.79)
Jemima Moore (10th - 3:30.94)
20:30 M 200m T38 Heats
20:45 W Shot Put F40 Final
20:49 W Long Jump T20 Final
20:52 M 100m T42 Heats Scott Reardon (2nd - 12.53 Q)
21:10 W 400m T20 Heats
21:24 M Discus F11 Final
21:28 W 100m T44 Heats
21:46 M 800m T54 Heats Jake Lappin (7th - 1:39.70)
22:13 W 100m T47 Heats
Tuesday 18 July (AEST)
Session 7 - Evening (London)
Time (AEST) EVENT AUSTRALIAN(S)
04:00 M Triple Jump T47 Final
04:03 W Javelin F13 Final
04:10 M 200m T13 Heats Chad Perris (3rd - 22.43 (-0.6) Q SB)
04:15 W Javelin F56 Final
04:30 W 200m T11 Final
04:40 M 400m T20 Final
04:50 W 800m T34 Final
05:00 M 100m T42 Final Scott Reardon (GOLD - 12.21 (-0.4))
05:07 M Shot Put F36 Final
05:10 W 100m T13 Final
05:20 W 100m T44 Final
05:30 M 200m T36 Final James Turner (GOLD - 24.09 (-0.2) WR)
05:35 M Long Jump T44 Final
05:39 M 400m T51 Final
05:42 M Javelin F41 Final
05:48 M 400m T44 Final
05:57 W 400m T54 Final
06:05 M 1500m T20 Final
06:14 W 1500m T20 Final
06:23 W 1500m T11 Final
06:31 M 800m T54 Final
06:39 M 400m T43 Final
06:47 M 400m T34 Final
DaY 5
Tuesday 18 July (AEST)
Session 8 - Morning (London)
Time (AEST) EVENT AUSTRALIAN(S)
19:30 M Discus F52 Final
19:33 W Discus F11 Final
19:36 M Long Jump T42 Final
19:40 M 400m T52 Heats Sam McIntosh (6th h2 - 1:14.68)
19:57 M Shot Put F46 Final
20:00 W 100m T11 Heats
20:15 W Shot Put F54 Final
20:20 M 1500m T11 Heats
20:40 M 400m T47 Heats
21:00 M 400m T53 Heats
21:06 W Discus F44 Final Sarah Edmiston (BRONZE - 33.80m AR)
21:20 M 200m T54 Heats
21:25 M Triple Jump T20 Final
21:40 W 400m T53 Heats Angela Ballard (1st h1 - 56.20 Q CR)
22:00 W 100m T12 Heats
Wednesday 19 July (AEST)
Session 9 - Evening (London)
Time (AEST) EVENT AUSTRALIAN(S)
04:00 W Shot Put F20 Final
04:03 M Javelin F44 Final
04:07 M High Jump T13 Final
04:10 W 800m T11 Heats
04:35 M 400m T12 Final
04:40 M Javelin F57 Final
04:45 W 400m T20 Final
04:55 M 200m T13 Final Chad Perris (4th - 22.08 (+0.4) SB)
05:05 W 800m T54 Heats Jemima Moore (6th h1 - 1:56.89)
05:20 M Long Jump T36 Final Brayden Davidson (BRONZE - 5.39m (+0.2))
05:25 M 400m T11 Final
05:35 M 400m T53 Final
05:45 W 100m T11 Final
05:50 W Javelin F11 Final
05:55 W 100m T47 Final
06:05 M 400m T52 Final
06:15 M 200m T37 Final
06:25 W 200m T36 Final
06:35 M 200m T38 Final
06:45 M 200m T54 Final
DAY 6
Thursday 19 July (AEST)
Session 10 - Evening (London)
Time (AEST) EVENT AUSTRALIAN(S)
04:00 M Javelin F37 Final Rae Anderson (2nd - 24.98m)
04:03 W Long Jump T37 Final
04:10 M 100m T37 Heats
04:26 M 200m T12 Heats
04:45 W Shot Put F41 Final Claire Keefer (SILVER - 8.44m AR)
05:05 W 100m T35 Final Isis Holt, (GOLD - 13.43 (+0.9) WR)
Brianna Coop, (4th - 15.30 SB)
Carly Salmon (6th - 15.92 PB)
05:13 M 1500m T13 Final Jaryd Clifford (BRONZE - 3:53.31 AR)
05:20 M Long Jump T47 Final
05:20 W 800m T54 Final
05:30 M 400m T54 Heats Jake Lappin (4th h3 - 48.63)
05:35 M Javelin F13 Final
05:52 W 400m T13 Final
06:02 M 400m T47 Final
06:12 W 400m T53 Final Angela Ballard (4th - 55.73)
06:21 M 800m T53 Heats
06:35 M 200m T35 Final
06:45 W 100m T12 Final
DAY 7
Friday 21 July (AEST)
Session 11 - Evening (London)
Time (AEST) EVENT AUSTRALIAN(S)
04:00 M Shot Put F40 Final
04:03 M Shot Put F55 Final
04:06 M Club F32 Final
04:15 M 200m T12 Semis
04:45 M 200m T11 Heats
05:00 W Discus F38 Final Rae Anderson (5th - 29.04m)
05:10 W Long Jump T11 Final
05:15 M 100m T37 Final
05:25 W 400m T34 Final
05:35 W 400m T37 Final
05:45 M 800m T34 Final Rheed McCracken (4th - 1:46.98)
05:50 M Shot Put F41 Final
05:55 M 800m T53 Final
06:05 M 400m T54 Final
06:15 W 400m T11 Final
06:25 W 100m T36 Final
06:35 M 800m T13 Heats
DAY 8
Saturday 22 July (AEST)
Session 12 - Evening (London)
Time (AEST) EVENT AUSTRALIAN(S)
04:00 W Long Jump T12 Final
04:03 W Shot Put F35 Final
04:10 M 100m T38 Heats Evan O'Hanlon
04:14 W Discus F55 Final
04:22 M Shot Put F53 Final
04:26 M 200m T47 Heats
04:43 M 200m T11 Final
04:47 W Discus F12 Final
04:53 M 200m T12 Final
05:03 M 400m T36 Final James Turner
05:13 M 800m T20 Heats
05:33 W 400m T38 Final Torita Blake (nee Isaac)
05:35 M Long Jump T37 Final
05:38 W Shot Put F44 Final Sarah Edmiston
05:43 M 1500m T11 Final
05:53 M 200m T34 Final Rheed McCracken
06:03 M 100m T38 Final Evan O'Hanlon
06:13 M 100m T51 Final
06:23 M 400m T13 Final
06:33 M 200m T44 Heats






DAY 9
Saturday 22 July (AEST)
Session 13 - Morning (London)
Time (AEST) EVENT AUSTRALIAN(S)
19:00 M Javelin F38 Final Cameron Crombie,
Jayden Sawyer
19:03 M High Jump T44 Final
19:05 M Discus F34 Final
19:17 M Long Jump T13 Final
19:20 M 5000m T54 Heats Kurt Fearnley,
Jake Lappin
19:30 W Shot Put F33 Final Brydee Moore
19:50 M 100m T52 Heats Sam McIntosh
20:10 W 100m T37 Heats
20:30 M 800m T36 Heats James Turner
20:35 M Shot Put F12 Final Russell Short
20:50 W 200m T44 Heats
21:10 M 400m T38 Final
21:20 M 100m T36 Heats Brayden Davidson
21:40 M 400m T37 Heats
Sunday 23 July (AEST)
Session 14 - Evening (London)
Time (AEST)
EVENT

AUSTRALIAN(S)
04:00 M High Jump T42 Final
04:03 W Shot Put F36 Final
04:06 M Discus F57 Final
04:12 W Shot Put F53 Final
04:30 M 200m T44 Final
04:40 M 200m T47 Final
04:50 M 1500m T37 Final
05:00 W 100m T38 Final Erin Cleaver,
Ella Pardy
05:10 M 100m T36 Final Brayden Davidson
05:20 M 1500m T38 Final Deon Kenzie
05:30 M 800m T20 Final
05:35 M Shot Put F42 Final
05:40 W 100m T37 Final
05:50 M 100m T52 Final Sam McIntosh
06:00 W 800m T11 Final
06:10 M 800m T13 Final
06:20 W 5000m T54 Final Madison de Rozario
06:35 M 200m T43 Final
DAY 10
Sunday 23 July (AEST)
Session 15 - Morning (London)
Time (AEST)
EVENT

AUSTRALIAN(S)
19:00 M Discus F12 Final Russell Short
19:03 M Javelin F34 Final
19:12 W Shot Put F57 Final
19:20 M Shot Put F37 Final
19:30 M 100m T53 Heats Angela Ballard
19:42 W Long Jump T47 Final
20:00 W 100m T53 Heats
20:02 M Javelin F54 Final
20:30 W 400m T47 Final
20:40 M Discus F46 Final
20:45 M 5000m T20 Final
21:05 M Shot Put F44 Final Daniel Kirk
21:15 M 100m T35 Final
21:45 W 100m T53 Final Angela Ballard
Monday 24 July (AEST)
Session 16 - Evening (London)
Time (AEST)
EVENT

AUSTRALIAN(S)
03:00 W Long Jump T42 Final
03:10 W 200m T44 Final
03:20 M 5000m T54 Final Kurt Fearnley,
Jake Lappin
03:32 M Shot Put F32 Final
03:35 M 800m T36 Final James Turner
03:38 W Javelin F34 Final
03:51 W 800m T53 Final Angela Ballard
04:00 M 400m T37 Final
04:04 W Shot Put F12 Final
04:12 M 4x100m T11-13 Final
04:33 M 4x100m T42-47 Final
04:55 W 800m T20 Final
05:28 W 100m T54 Final

Athletics Australia
Athletics House
Level 2, 31 Aughtie Drive
Albert Park  VIC 3206

P +61 3 8646 4550
F +61 3 8646 4560
E athletics@athletics.org.au