Select State
Select the search type
  • Site
  • Web
SEARCH
Latest News

Melanesian Regional Championships Team Announced

Tuesday, 27 March 2018 | Athletics Australia

Views

8700

 

Today Athletics Australia has announced both the Open and Under 18 selections for the Melanesian Regional Championships, to be held from 9th-11th May 2018 in Port Vila, Vanuatu.

The team, which is administered with the support of Queensland Athletics, provides a first representative opportunity at this level for the majority of team members.

For Under 18 athletes, the championships will also double as the qualification meet for the 2018 Youth Olympic Games to be held in October.

We congratulate the athletes and their coaches on their selection.

 

Melanesian Regional Championships - Open Selections

Event

Men

Women

100m

Anas Abu-Ganaba

Nicole Kay

200m

Connor Diffey

Nicole Kay

400m

Jordan Sarmento

800m

Jared Micallef

Isabella Thorton-Bott

1500m

Caitlin Murdock

5,000m

100/110mH

Rhonda Byrnes

400mH

Harrison Roubin

Madeline Putz

3Km Steeple

Brianna Ilarda

High Jump

Matthew Tilley

Laura Perich

Pole Vault

Isabelle Napier

Long Jump

Liam Adcock

Allison Nankivell

Triple Jump

Allison Nankivell

Shot Put

Sarah Thorpe

Discus

Larissa O’Dea

Hammer

Emma Werner

Javelin

Saxon Ward

Jessica Aldridge

 

Melanesian Regional Championships – U18 Selections

Event

Men

Clause 2.1.5

100m

Godwin Opoku-Mensah

Matthew Otto

Sasha Zhoya

200m

Benjamin Thomas

Godfrey Okerenyang

Sasha Zhoya

400m

Keegan Bell

 

800m

Anthony Vlatko

Luke Shaw

 

1500m

Luke Young

Oli Raimond

 

3,000m

Luke Young

Oli Raimond

 

110mH

Aiden Saluni-Kettle

Nicholas Dang

Sasha Zhoya

400mH

Thomas Throssell

Thomas Hunt

 

2Km Steeple

Patrick Thygesen

Alexander Gough

 

5,000m Walk

Oscar Tebbutt

 

 

High Jump

Oscar Miers

Kurtis Smith

 

Pole Vault

Nickolai Simmons

Riley Higgins

 

Long Jump

Joshua Cowley

Godfrey Okerenyang

 

Triple Jump

Joshua Cowley

Tully Murphy

 

Shot Put

Jesse Iese

Declan Carman

 

Discus

Declan Carman

Jesse Iese

 

Hammer

Tristan Churchward

Elliot Housden

 

Javelin

 

 

Event

Women

100m

Sophie White

Stephanie Welsh

200m

Monique Quirk

Emma Klasen

400m

Caitlyn Ferrier

Adele Smith

800m

Keely Small

Jaylah Hancock-Cameron

1500m

Jaylah Hancock-Cameron

Melany Smart

3,000m

Melany Smart

Ruby White

100mH

Sophie White

Isabella Reeves

400mH

Mikayla Cruz

Mikayla Check

2Km Steeple

Jamie Hiscock

Sophie Gocher

5,000m Walk

Rebecca Henderson

 

High Jump

Elizabeth Moss

Rosie Tozer

Pole Vault

Raphaela Corney

Anastasia Williams

Long Jump

Samantha Dale

Annie McGuire

Triple Jump

Charlotte McGill

Eloise Millington

Shot Put

Lyvante Su’emai

Chloe Bodini

Discus

Lyvante Su’emai

Sally Shokry

Hammer

Rochelle Vidler

Julia Direen

Javelin

Jasmin Lockwood

Erica Sitcheff

 

Melanesian Regional Championships – Para Open Selections

Event

Men

Women

100m

Matthew Guild

Tamsin Colley

200m

Alexander McKillop

Tamsin Colley

400m

Kyle Potgieter

Stephanie Schweitzer

800m

Daniel Bounty

Stephanie Schweitzer

1500m

Daniel Bounty

Eliesha Byrt

5,000m

Benjamin Said

 

Discus

Blake Carr

Katelyn Smith

Javelin

Corey Anderson

Katelyn Smith

Long Jump

Lleyton Lloyd

Kailyn Joseph

Triple Jump

William Vince-Moin

 

Shot Put

Corey Anderson

Katelyn Smith

 

For more information please contact info@qldathletics.org.au

 

Athletics Australia
Athletics House
Level 2, 31 Aughtie Drive
Albert Park  VIC 3206

P +61 3 8646 4550
F +61 3 8646 4560
E athletics@athletics.org.au